OPERACIJA VALKIRA
O OPERACIJI
Atentat 20. srpnja 1944. je ušao u povijest kao najznačajniji pokušaj svrgavanja Hitlera u doba nacionalsocijalizma. Preduvjet za planiranu smjenu vlasti bilo je ubojstvo Hitlera. Claus Schenk Graf von Stauffenberg je na jedan sastanak odnio eksplozivnu napravu u Vučju jamu,kako bi ubio Hitlera ali i njegove najbliže suradnike čime bi se onemogućilo da netko od njegovih vjernih sljedbenika samo zauzme njegovo mjesto i nastavi s njegovom politikom.
Claus von Stauffenberg
Njemački aristokrat, časnik i sudionik puča poznatijeg pod nazivom Operacija Walküre. 20. srpnja 1944. godine, Stauffenberg u jednoj aktovci unosi skrivenu bombu i postavlja je u blizini Hitlera ispod stola od hrastovine i izlazi iz barake. Još prije detonacije, jedan od časnika pomiče torbu malo dalje ispod stola jer mu smeta pri pogledu na kartu. Ovoj slučajnosti Hitler zahvaljuje život u tom trenutku. U biti, glavni cilj plana bio je prevariti Rezervnu vojsku kako bi započela rušenje nacističke vlade i uspostavu nove vlasti pod lažnom idejom da je SS organizirao coup d'état u kojem je ubijen i sam Hitler.
Henning von Trecksow
Plan
U torbi je nosio spise o novim Volksgranadier divizijama o kojima je u 13 sati trebao izvijestiti Hitlera.
Među tim spisima se nalazila u košulju umotana tempirana bomba.
Onog trenutka kada Hitler bude ubijen, Vučja se jama odsijeca i izolira od ostatka Njemačke kako Hermann Göring i Himmler ne bi mogli pokušati preuzeti vlast. Tek bi poslije toga uslijedila obavijest zapovjednicima Domovinske armije i najvišim generalima na bojištima da je Hitler mrtav i da se uspostavlja nova antinacistička vlada u Berlinu. Jedini koji je mogao dati naredbu da se pokrene Operacija Walküre je bio general Fromm, vrhovni zapovjednik Domovinske, odnosno
dopunske i pričuvne armije.
Kada je konačno donesena odluka da će se izvršiti atentat, javio se problem
kako se približiti Hitleru? Naime, od 1941. Hitler se gotovo u potpunosti povukao iz javnosti.
Komunicirao je jedino sa svojima najbližim suradnicima. Priliku da mu se približi je vidio
pukovnik Henning von Tresckow. On se borio u Prvom svjetskom ratu gdje se iskazao kao
nadareni vojnik zbog čega je dobio svoj prvi od ukupno tri Željezna križa za hrabrost. Iako je
kao i svi u početku bio zanesen samom idejom nacizma i velike snage i obnove njemačkog
Reicha, ubrzo je, čitajući Hitlerove zapovijedi za nap
ad na SSSR shvatio kako se Njemačka
uvlači u genocidne, nezakonite mjere,
te uvidio kako najveću opasnost za Njemačku predstavlja sami Hitler.
"Eksplodirala je podmetnuta eksplozivna naprava. Stauffenberg je stajao s generalom Fellgiebelom pred generalovim uredom, kojih 200 metara od mjesta eksplozije i nervozno pogledavao na svoj ručni sat i baraku za Hitlerove ratne konferencije. Odjeknuo je silan prasak, baraku je ovio oblak dima i vatre kao da je pogođena granatom. Ljudska su tijela letjela kroz prozore. U svom uzbuđenju Stauffenberg nije nimalo posumnjao da su svi sudionici konferencije ili mrtvi ili na samrti. Brzo se oprostio od Fellgiebela kojemu je sada bila dužnost da telefonski javi urotnicima u Berlinu da je atentat uspio, a zatim da obustave sve veze s Glavnim stanom dok oni ne zaposjednu glavni grad i proglase novu vladu. Pred Stauffenbergom je bilo sada najvažnije da se sretno i brzo izvuče iz Führerova Glavnog stana."
Neuspjeh
Hitler je Preživio eksploziju sa manjim ogrebotinama i coup d'état nažalost nije uspio.Uhićeno je više od 7.000 ljudi, a 4980 je pogubljeno.Fromm je pokušao osvojiti naklonost ubijenjem Stauffenberga i drugih u noći 20. srpnja ali to je samo ubrzalo njegovu smrt koju je Hitler osobno naredio.
Zaključak
Vođe urotnika su se čak i međusobno prepirali treba li Hitlera lišiti života ili samo udaljiti i izolirati i kasnije mu suditi. Stauffenberg je u tome bio kategoričan za njega je jedino rješenje bilo ubiti Hitlera, pa tek onda započeti s operacijom Walküre koja će spasiti Njemačku od neumitnog uništenja sa zapada i s istoka, tako da bi zemlja mogla nastaviti postojati kao europska država priznata i uvažena od strane Saveznika.